Przyprawa cajun – dla fanów pikantnych potraw

Polacy w ostatnim czasie bardzo chętnie poszukują kulinarnych nowości. Chętnie korzystają z przypraw kuchni całego świata, którymi urozmaicają nawet proste, polskie danie. Dlatego też, dla fanów doskonałych pikantnych smaków rewelacyjna będzie ta przyprawa – cajun. Mocny kolor, wyrazisty smak i intensywny aromat.

1. Ostra mieszanka
Przyprawa cajun to mieszanka przypraw stworzona między innymi z takich składników jak pieprz cayenne, chilli, papryka słodka, czosnek, cebula i sól. Jest to doskonała kompozycja, która urozmaici i wykończy wiele dań mięsnych, rybnych, z ziemniaków czy ryżu. Oprócz pikanego, wyrazistego smaku, poprawia kolor potrawy – na złocisty.

2. Ostra kuchnia
Przyprawa cajun świetnie odnajdzie się w kuchni meksykańskiej, tajskiej jak i naszej tradycyjnej, polskiej. Dzięki niej nie potrzeba innych dodatków i ulepszaczy smaku. W swoim składzie posiada wyraziste składniki, które doskonale wykańczają potrawy oraz uwydatniają ich naturalny smak i aromat.

3. Dlaczego warto poszerzać swoje smaki?
Warto poznawać nowe smaki i próbować nieznane dotąd przyprawy. Taka mieszanka jak ta, zdecydowanie wprowadzi do naszej kuchni odrobinę świeżości i wyrazistości. Dodatkowo, te przyprawy są coraz łatwiej dostępne. Oprócz znanych wszystkim sklepów, gdzie można kupić przyprawy z całego świata – bardzo szybko i sprawnie zamówić je można ze sklepów internetowych i to za naprawdę okazyjne ceny.