Garść informacji o majeranku

Majeranek jest gatunkiem rośliny należącej do rodziny jasnotowatych, pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale jest uprawiany w różnych zakątkach świata. Jest używany w celach kosmetycznych, leczniczych i jako przyprawa. 

Charakterystyka 

Roślina ta osiąga do pół metra wysokości, ma wzniesione, drewniejące u podstawy łodygi, które są mocno rozgałęzione. Jej liście są małe, krótkoogonkowe, łopatkowe. Ma ona drobne, białe lub różowe kwiaty kwitnące od lipca do czasu pierwszych przymrozków. Jego nasiona są równie niewielkie, jasnobeżowe, o charakterystycznych, wyczuwalnym zapachu. 

Zastosowanie 

Jako przyprawa majeranek mielony, jest wykorzystywany przede wszystkim w daniach ciężkostrawnych np. grochówka, zupa fasolowa, żurek czy tłustych mięsach typu baranina. Przy produkcji wątrobianki łączy się go z solą i pieprzem, jako podstawową przyprawę. 
Bardzo dobrze współgra z szałwią, rozmarynem i tymiankiem. Majeranek liść mielony, bardzo często wykorzystuje się w masarstwie, do produkcji kiełbas. Jego data ważności wynosi około dwunastu miesięcy. Przetworzony majeranek do postaci olejku służy do produkcji likierów, a ziele do aromatyzowania octu i herbat.

Majeranek jako zioło jest wykorzystywany w regulacji trawienia, pomaga w problemach związanych z układem pokarmowym, ma właściwości uspokajające, a wytworzony z niego olejek używany jest do inhalacji przy chorobach dróg oddechowych. 

Uprawa

Co prawda nie wyróżnia się jego odmian, ale są trzy rodzaje, mianowicie roczna, dwuletnia i trwała, przy czym w Polsce zazwyczaj jest uprawiany, jako roślina jednoroczna.