Kurkuma w kuchni – jak stosować?

Wśród wielu znanych i stosowanych przypraw kurkuma jest podstawowym produktem, który wykazuje najszersze zastosowanie. Nie tylko wzbogaca smak potraw, ale przede wszystkim jest ceniona za liczne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Hindusi od wieków wykorzystują jej cenne walory, w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno, szybko podbijając serca wszystkich którzy ją spożywają.

Jak używać kurkumy?

Odpowiednie łączenie pewnych produktów wzmacnia ich działanie, dzięki czemu są bardziej zdrowsze i skuteczne. Przygotowując posiłki, warto zawsze o tym pamiętać. Kurkuma mielona od https://planteon.pl w połączeniu z pieprzem to duet idealny. Zawarta w pieprzu piperyna znacząco zwiększa przyswajalność kurkuminy. Podobne działanie, chociaż nieco słabsze ma również tłuszcz. Te trzy składniki tworzą więc razem nadzwyczajną przeciwzapalną bombę. W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń, przyprawę można jeść z każdym produktem, dosypując szczyptę lub nawet większą jej ilość. Im więcej tym intensywniejszy będzie zarówno smak, jak i kolor dania.

Kurkumę mieloną można bez problemu kupić w każdym sklepie, w postaci świeżej jest trochę trudniej dostępna i nie wszystkie supermarkety mają stale w asortymencie jej kłącze. Mięsa, zupy, kasze, ryż i warzywa po dodaniu kurkumy zyskują ciekawy, wyrazisty smak. Idealnie pasuje do herbat, koktajli i soków. Dodana do mleka tworzy złoty napój, mocno rozgrzewający i poprawiający ogólną kondycję organizmu. Niestety przyprawa ta dość szybko się ulatnia. Aby nie dopuścić więc do utraty cennych substancji czynnych należy przechowywać ją w szczelnie zamkniętych opakowaniach.