Pieprz czarny mielony: co warto o nim wiedzieć?

Pieprz czarny zna chyba każdy. W domach bardzo często występuje na stole wspólnie z solą. Mimo to, jego właściwości oraz zastosowanie są o wiele szersze. 

Jak uprawia się i pozyskuje pieprz czarny?

Pieprz czarny właściwie dodaje się do większości dań wytrawnych, tak aby wzmocnić ich smak i podkreślić pikanterię. W szczególności dużą popularnością cieszy się pieprz czarny mielony (zobacz tutaj).

Pieprz uprawiany jest w Indiach, skąd pochodzi, a także w państwach tropikalnych oraz subtropikalnych, czyli słowem – tam, gdzie jest ciepło oraz wilgotno jednocześnie. 

Pieprz czarny mielony czy ziarnisty?

Pomimo że pieprz czarny występuje w dwóch formach, mielony jest wybierany znacznie częściej. Posiada on taką samą wyrazistość, jednak ziarnisty jest bardziej aromatyczny. W związku z tym, bardzo często spotyka się pieprz w całych ziarnach, które wrzuca się do młynku, a następnie mieli na bieżąco, tak aby zapewnić mu świeżość.

Zastosowanie pieprzu

Pieprz czarny to przyprawa dość uniwersalna, ponieważ można ją dodać zarówno do pieczeni, sosów, jak i mięs (na przykład do wołowiny, jagnięciny, baraniny czy wieprzowiny) oraz marynat. Pieprz ten świetnie ożywia smak potraw tłustych, a także żółtego sera oraz nadaje im nutę wytrawności. Świetnie sprawdzi się również do dań faszerowanych, między innymi jajek, zup, galaretek rybnych i tym podobne. Pieprz czarny pasuje również do podkreślenia smaku wszelkiego rodzaju ryb.