Bertram – zioło znane od wieków

Wiele osób sądzi, że zanim medycyna na dobre się rozwinęła do dzisiejszej postaci i powstało wiele obecnych środków leczniczych, to metody leczenia się ludzi żyjących przed wiekami były, delikatni mówiąc prymitywne. Nic bardziej mylnego, ponieważ dawniej medycyna opierała się głównie na naturalnych produktach takich jak zioła. Często nie mniej skutecznych w działaniu niż obecnie stosowane najnowocześniejsze środki. Doskonałym przykładem takiego zioła jest bertram. Czym jest to zioło i jakie ma właściwości lecznicze?

Czym jest bertram?

Jest to niezwykła roślina, która do celów medycznych wykorzystywana jest dosłownie od wieków. Korzeń bertramu (https://planteon.pl/zielarnia/ziola-na-koncentracje/bertram-korzen-mielony) szeroko wykorzystywany był jeszcze w dalekiej starożytności, głównie w medycynie ajurwedyjskiej. Często oprócz celów zdrowotnych używany był również jako afrodyzjak. Uznawano, że przyczynia się do znacznego podnoszenia męskiego libido, a także posiada działanie zwiększające płodność.

Jak działa bertram?

Obecnie prowadzone badania dowodzą, że oprócz wpływu na męskie libido i płodność, roślina ta ma również ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Szczególnie dotyczy to poprawienia możliwości uczenia się, a także ogólnego funkcjonowania pamięci. Z tego też powodu docenią ją ci wszyscy, którzy na co dzień pracują umysłowo, lecz również w dużym stopniu przyda się ona uczniom, jako naturalny środek pozwalający lepiej, szybciej i efektywniej przyswajać nową wiedzę.