Jakie sztućce wybrać, chcąc cieszyć się najwyższą jakością?

Sztućce są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia domu i każdy musi je posiadać. Zazwyczaj jednak nie poświęca im się wiele refleksji, a zdecydowana większość osób kupuje je niebywale rzadko, gdyż często zdarza się, że komplety po prostu dziedziczy się po rodzinie i znajdują się one w danym domu wiele lat, dlatego też ich zakup przysparza wielu problemów osobom, które urządzają mieszkanie od podstaw. Jak wybrać sztućce, by cieszyć się wysoką jakością i być zadowolonym z zakupu?

Sztućce – jakie kupić?

Istnieje wiele rodzajów sztućców i nie każdy posiada ich pełen komplet. Za absolutne minimum uważa się konieczność posiadania łyżki stołowej, noża obiadowego, widelca obiadowego, łyżeczki do herbaty i łyżeczki deserowej. Oczywiście istnieje wiele rodzajów łyżek, widelców i noży, jednak w wielu domach te cztery rodzaje sztućców zastępują pozostałe, co jednak przez wiele osób uważane jest za brak kultury i dobrego smaku.

Jaki materiał wybrać?

Osoby zastanawiające się, jak wybrać sztućce, zastanawiają się często nad tym, czy materiał, z którego są wykonane, ma duże znaczenie i jaki wybrać, by sztućce były jak najtrwalsze.

Obecnie najczęściej stosuję się przy produkcji sztućców chromowo-niklową stal, oznaczoną jako 18/10. Taka stal zawiera 18% chromu i 10% niklu. Chociaż taki stop jest najlepszy pod kątem trwałości sztućców, osoby uczulone na nikiel muszą szukać tych ze stopu stali oznaczonego jako 18/0.

Oprócz stopów stali, do produkcji sztućców wykorzystuje się między innymi srebro, jednak ten metal jest wysoce niepraktyczny. Wykonane z niego sztućce nie tylko są miękkie, ale także nie nadają się do każdego rodzaju żywności, a do tego nie można ich myć w zmywarce. O wiele trwalsze od sztućców srebrnych są za to te wykonane ze złota, które można również myć w zmywarce, jednak ze względu na cenę nie cieszą się one dziś zainteresowaniem.

Jak się okazuje, wybór sztućców nie jest trudny, jeżeli przestrzega się kilku prostych wytycznych. Warto też pamiętać, że lepiej jest kupić ich nieco więcej, niż na co dzień się potrzebuje, aby dysponować też sztućcami dla gości, a warto też wzbogacić wyposażenie domu o pozostałe rodzaje sztućców, co postrzegane jest za taktowne i eleganckie.