Patelnia żeliwna – co warto wiedzieć i jaką wybrać?

Patelnie żeliwne cieszą się dużą popularnością. To produkty szczególnie cenione przez amatorów gotowania. Przedmioty z tej kategorii są lubiane ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Stop żelaza z węglem, z którego się je wykonuje, gwarantuje wyjątkową trwałość przedmiotów i odporność na zniszczenia. Posiada również szereg innych zalet. Możliwe jest odnalezienie wielu różnych rodzajów akcesoriów z żeliwa. Jak wybrać patelnię żeliwną i co warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Cechy żeliwnych patelni

Wśród zalet przedmiotów z tej kategorii pojawia się też równomierne nagrzewanie całej powierzchni i długie utrzymywanie wysokiej temperatury. Warto wiedzieć o tym, że żeliwo jest wyjątkowo odporne na ciepło. Dlatego też, oprócz standardowego wykorzystania na kuchenkach gazowych i indukcyjnych, takie patelnie mogą być wstawiane do piekarnika. Dzięki temu, przygotować można wiele wyjątkowych dań. Wyjątkowe cechy materiału sprzyjają przyrządzaniu potraw wymagających wyższego stopnia zaawansowania.

Jak wybrać odpowiedni model?

Wśród dostępnych patelni wykonanych z żeliwa jak te – https://ostry-sklep.pl/patelnie-zeliwne pojawia się wiele egzemplarzy w różnych kształtach i rozmiarach. Możliwe jest również odnalezienie wyspecjalizowanych akcesoriów mających pełnić określone funkcje. Powyższe właściwości należy dopasować do własnego zapotrzebowania. Warto zwrócić uwagę na to, że możliwe jest nabycie patelni standardowych i emaliowanych. Pomiędzy przedmiotami z tych kategorii występują istotne różnice. Pierwsze z nich szybko się nagrzewają, jednak nie mogą być myte w zmywarce. W przypadku drugich, proces kumulowania ciepła zajmuje więcej czasu, jednak ich pielęgnacja jest o wiele łatwiejsza. Warto pamiętać o tym, że patelnia, która będzie dobrze pełniła swoje zadanie, musi być wykonana z odpowiedniej jakości materiału. Żeliwo wysokiej klas jest przede wszystkim ciężkie. Zaleca się wybierać modele, których waga przekracza dwa kilogramy oraz patelnie posiadające gwarancję na wiele lat. Odpowiednio dopasowany model z pewnością okaże się korzystnym zakupem.