Jaka naleśnikarka do małej kuchni?

W ostatnim czasie jest bardzo duży boom na naleśnikarki, dlatego też coraz częściej można je spotkać w sklepach. Szeroka i różnorodna oferta sprawia, że wybranie najlepszych modeli nie jest prostym zadaniem. Aby dokonać udanego zakupu należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów.

Jaka średnica płyty grzewczej?

Aby wybrać porządną naleśnikarkę należy zwrócić uwagę oczywiście na jej średnicę. Wybór w dużym stopniu uzależniony jest od indywidualnych preferencji danego użytkownika. Jak łatwo się domyślić jedni wolą duże, a inni mniejsze naleśniki, dlatego też producenci oferują wiele modeli do wyboru. Na półkach sklepowych można bez problemu znaleźć urządzenia o średnicy od 20 do nawet 30 cm.

Bezpieczeństwo i wygoda podczas pracy

Wybierając sprzęt kuchenny warto zadbać również o to, aby był on bezpieczny w codziennym użytkowaniu. Najlepszym wyborem jest naleśnikarka (https://www.gastropuls.pl/nalesnikarki) z termostatem i specjalnymi nóżkami antypoślizgowymi. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić jak wykonana jest dana naleśnikarka. Większość osób niestety zwraca uwagę jedynie na design, co niestety jest bardzo dużym błędem. Uważać należy przede wszystkim na wypływanie ciasta. Najbezpieczniejszym wyborem będą modele z nieco wyższymi brzegami. Jeżeli chodzi o komfort smażenia, to warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria. Podczas smażenia przydać może się na przykład łopatka do przewracania placków. Przydatne mogą okazać się także dodatkowe akcesoria kuchenne do równomiernego rozprowadzania ciasta.

Cena ma znaczenie

Osoby, które planują zakup nowej naleśnikarki zwracają szczególną uwagę również na jej cenę. Wysokiej jakości sprzęt można kupić od 150 do 300 zł. Najdroższym rozwiązaniem są oczywiście stacjonarne i płaskie naleśnikarki. Im wyższa moc, tym oczywiście sprzęt jest droższy. Producenci coraz częściej sięgają po różnorodne nowinki technologiczne. Im bardziej zautomatyzowany sprzęt, tym oczywiście cena idzie w górę. Najbezpieczniejszym wyborem jest oczywiście oryginalna naleśnikarka od renomowanego producenta, która wykonana jest z wysokiej jakości materiałów.

Co powinna posiadać dobra naleśnikarka?

Dobra naleśnikarka musi posiadać oczywiście działający włącznik i wyłącznik. Przydać może się także bezstopniowy regulator temperatury, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej będzie dobrać odpowiednie ustawienia. Do wyboru są nie tylko naleśnikarki elektryczne, ale również naleśnikarki gazowe. Najlepszym wyborem są żeliwne i aluminiowe modele, które wykończone sa nieprzywierającą powłoką. Dzięki powłoce nie trzeba będzie tak często natłuszczać sprzętu podczas smażenia.