Młody jęczmień jest coraz popularniejszy. Wydaje się, że właściwości tej rośliny zostały odkryte niezbyt dawno, jednak jest to błędne myślenie. Nawet w czasach starożytnych, jęczmień był jednym ze składników żywienia rzymskiego. Sok z jęczmienia (czysty lub sproszkowany) to tylko jedna z wielu postaci przyjmowania jęczmienia, występuje on też w formie rozdrobnionej trawy jęczmiennej.
Młody jęczmień
W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie opinii publicznej tak zwanym superfoods. Charakteryzują się całkowicie naturalnym pochodzeniem i są bogate w cenne witaminy i minerały, które charakteryzują się również dobroczynnym wpływem na pracę organizmu. Młode liście jęczmienia są jedną z roślin, które przyciągają uwagę swoim działaniem. Niedojrzałe kiełki jęczmienia są bogate w witaminy, minerały oraz cenne mikro- i makroelementy, a dzięki specjalnym metodom przetwarzania dostępne są w postaci proszku, tabletek lub soku. Młody jęczmień to roślina bogata w cenne składniki odżywcze, które mają dobroczynne działanie i wspomagają wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka. Występuje w sproszkowanej trawie jęczmiennej lub sproszkowanym soku z jęczmienia, także można formę przyjmowania dostosować do własnych upodobań.
Młody jęczmień – właściwości
Zalety młodego jęczmienia przyciągają coraz więcej osób zainteresowanych jego dobroczynnym wpływem na organizm. Jego działanie jest możliwe dzięki bogactwu witamin, minerałów i związków organicznych. W bogatym składzie jęczmienia znajdują się:
- witaminy z grupy B, C, E i K
- beta karoten
- żelazo, potas, wapń, magnez
- selen, cynk, krzem
- aminokwasy
- błonnik.
Jednak najważniejszym składnikiem młodego jęczmienia jest wysoka zawartość chlorofilu. Zielony barwnik, który zapewnia silne właściwości przeciwutleniające różnym rodzajom młodego jęczmienia. Dzięki temu może skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie się organizmu i powstawanie komórek nowotworowych.