Szafa mroźnicza – co warto wiedzieć przed zakupem?

 

Szafa mroźnicza to nieodłączny element wyposażenia placówek gastronomicznych, sklepów spożywczych czy laboratoriów. Wybierając odpowiednią szafę, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak pojemność, rodzaj chłodzenia czy parametry techniczne. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Rodzaje szaf mroźniczych

szafa mroźnicza

Najpopularniejszym rodzajem szaf mroźniczych są szafy z agregatem wbudowanym. Są to urządzenia samodzielne, które posiadają swoje źródło chłodu w postaci sprężarki. Szafy z agregatem wbudowanym charakteryzują się dużą wygodą użytkowania oraz niskim poziomem hałasu.

Innym rodzajem szaf mroźniczych są szafy z agregatem oddzielnym. W takich urządzeniach sprężarka umieszczona jest na zewnątrz szafy, co ułatwia jej serwisowanie i konserwację. Szafy z agregatem oddzielnym są zazwyczaj tańsze niż modele z agregatem wbudowanym, jednak wymagają dodatkowego miejsca na zewnątrz pomieszczenia.

Parametry techniczne

Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne szafy mroźniczej, takie jak zakres temperatur, pojemność oraz zużycie energii. Dobrze dobrany zakres temperatur zapewni odpowiednie warunki przechowywania produktów, a duża pojemność umożliwi magazynowanie większej ilości towarów. Należy również pamiętać o tym, że szafa mroźnicza to urządzenie, które pracuje przez całą dobę, dlatego warto wybierać modele o niskim zużyciu energii, które pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Rodzaj chłodzenia

Szafa mroźnicza z GastroPuls może być chłodzona na wiele sposobów, jednak najczęściej spotykane są dwa rodzaje chłodzenia: statyczne i dynamiczne. Szafy mroźnicze z chłodzeniem statycznym posiadają jedną komorę chłodniczą, w której panuje stała temperatura. Natomiast modele z chłodzeniem dynamicznym wyposażone są w wentylator, który zapewnia równomierne rozprowadzenie chłodu w całej komorze.

Dobrze dobrane parametry techniczne oraz rodzaj chłodzenia to kluczowe elementy wyboru szafy mroźniczej, która będzie idealnie spełniać wymagania użytkowników. Szafy mroźnicze są urządzeniami, które służą do przechowywania artykułów spożywczych, farmaceutycznych czy kosmetycznych w temperaturze ujemnej. Dzięki temu produkty zachowują swoją świeżość, wartości odżywcze oraz zapach. W dalszej części artykułu przedstawimy różne rodzaje szaf mroźniczych oraz ich kluczowe parametry techniczne, aby pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.

Rodzaje szaf mroźniczych

  • Szafa mroźnicza pionowa – to najpopularniejszy rodzaj szaf mroźniczych, które charakteryzują się tym, że drzwi otwierają się od przodu. Idealnie nadają się do pomieszczeń, w których jest ograniczona przestrzeń.
  • Szafa mroźnicza pozioma – w przeciwieństwie do szaf pionowych, te modele otwierają się od góry, co ułatwia dostęp do produktów. Dzięki swojej konstrukcji, idealnie nadają się do sklepów spożywczych i innych miejsc, gdzie potrzebny jest stały dostęp do produktów mrożonych.
  • Szafa mroźnicza szufladowa – ten rodzaj szafy mroźniczej składa się z szuflad, które pozwalają na organizację przestrzeni wewnątrz. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które posiadają wiele produktów mrożonych i chcą je w łatwy sposób skategoryzować.

Podsumowując dobrze dobrana szafa mroźnicza to kluczowy element, który musi spełniać wszelkie wymagania użytkowe. Dokonując wyboru, należy dokładnie przeanalizować parametry techniczne oraz inne istotne czynniki.