Jakie powinno być obuwie gastronomiczne?

Odpowiednie obuwie odgrywa kluczową rolę w gastronomii. Pozwala szefom kuchni i nie tylko na wygodną i higieniczną pracę, co przekłada się na jakość serwowanych potraw. Schludne oraz zadbane obuwie jest podstawą prawidłowego ubioru podczas pracy w branży gastronomicznej, dlatego tak ważny jest odpowiedni jego wybór.

Obuwie w gastronomii

Kucharze większość czasu spędzają w pozycji stojącej, co jest szczególnie ważne i wpływa na zmęczenie stóp oraz nóg. Do pracy polecamy buty gastronomiczne ze specjalnie wyprofilowaną anatomiczną podeszwą – dzięki temu stopy mniej się męczą niebezpieczne powikłania (problemy z postawą, ból pleców itp.) Komfort pracy jest bezpośrednio związany z poprawą jakości wykonywania danych czynności.

Na podłogach w kuchni może znajdować się dużo płynnych plam. Z tego powodu warto również zadbać o to, aby podeszwa była antypoślizgowa. Należy zwrócić uwagę aby konstrukcja podeszwy buta pozwalała na bezpieczną pracę i zmniejszała ryzyko niebezpiecznych poślizgnięć. Obuwie dla gastronomii to również buty z podeszwą na platformie, które znacznie podnoszą komfort i bezpieczeństwo pracy w kuchni.

Jakie powinny być buty do pracy w gastronomii?

Praca w gastronomii takiej jak hotele, restauracje i catering wymaga odpowiedniego obuwia. W tych miejscach ziemia jest często wilgotna, a nawet wilgotna lub brudna. Kucharze, barmani i kelnerzy są w ciągłym ruchu i pracują na stojąco, dlatego buty muszą zapewniać wygodę i bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że konsekwencje, na przykład poślizgnięcie się w kuchni z ostrymi narzędziami w dłoniach, mogą być bardzo nieprzyjemne i narażać na utratę zdrowia lub nawet życia. Oto cechy, jakie powinny posiadać te specjalistyczne buty do gastronomii: 

  • podeszwa antyślizgowa, który będzie odporna na tłuszcze i różnego rodzaju plamy,
  • zabudowane czubki, aby zapobiec rozlaniu cieczy na stopy,
  • lekko podwyższony spód, aby cholewka nie uległa zamoczeniu,
  • szybkoschnący materiał, który nie pochłania wilgoci.