Soczewica jest rośliną jednoroczną z rodziny roślin strączkowych. Są one dostępne w wielu odmianach. Jest to jedna z najstarszych roślin uprawnych, której ziarna archeolodzy znajdowali w dużych ilościach w budowlach z epoki brązu. Starożytni Egipcjanie używali soczewicy do przyrządzania różnych potraw, a nawet do wypieku chleba. W starożytnym Rzymie soczewica była bardzo popularna, również jako lekarstwo.
Korzyści z soczewicy
Makaron z soczewicy jest bogaty w mikroelementy: wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo, a także kwasy tłuszczowe Omega-3, Omega-6, które wpływają na zdrowie skóry i włosów oraz odporność.
Soczewica zawiera dużo białka, które jest łatwo przyswajalne przez organizm. Są one tak samo pożywne jak chleb, zboża i do pewnego stopnia mięso. Dlatego są doskonałą dietą dla sportowców i wegetarian oraz podczas postu.
Soczewica zawiera mniej tłuszczu niż groch i jest przydatna w dietach dietetycznych. Pobudza również metabolizm, co pozwala szybciej schudnąć. Błonnik zawarty w soczewicy zmniejsza uczucie głodu i poprawia trawienie.
Soczewica ma także negatywne właściwości
Soczewica nie powinna być spożywana na surowo, gdyż może spowodować zatrucie. Surowy produkt zawiera fazeolunatynę, substancje toksyczne, które łatwo neutralizuje się poprzez namoczenie ziaren w wodzie lub jakąkolwiek obróbkę cieplną.
Osoby cierpiące na podagrę lub mające do niej predyspozycje powinny ograniczyć spożywanie soczewicy. Zawierają one substancje zwane purynami. Ich rozpad uwalnia kwas moczowy, a jego podwyższony poziom może prowadzić do podagry. Należy również pamiętać, że produkt ten może powodować dyskomfort żołądkowy i fermentację, dlatego nie zaleca się spożywania soczewicy podczas ostrych stanów żołądkowo-jelitowych i w nocy.