Zwiększająca się świadomość konsumencka spowodowała rozpowszechnienie roślinnych zamienników codziennych produktów, do których zaliczyć można mleko sojowe. Dzięki temu obecnie nie ma problemu ze znalezieniem go na półkach sklepowych. Jednak dla osób, które byłyby zainteresowane produkcją napoju samodzielnie, wykonanie go będzie równie proste, a dodatkowo będą oni mieli całkowity wpływ na jego skład.
Mleko sojowe – prosty sposób na samodzielne wykonanie
Podstawowymi produktami, jakie będą potrzebne, aby samodzielnie wykonać mleko sojowe, są wysuszone ziarna soi, ok. 200 g, oraz woda. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest namoczenie ziaren przez całą noc w zimnej wodzie, a następnego poranka, dokładne ich wypłukanie. Kolejnym krokiem jest zblendowanie namoczonej soi z wodą z zachowaniem proporcji 1:1, na każdą szklankę ziaren, przypadać powinna szklanka wody. Powstałą w ten sposób papkę wystarczy na koniec wymieszać w garnku z jednym litrem zagotowanej wody i podgrzewanie mieszanki przez kilka minut, nieustannie mieszając. Najlepszy jakościowo efekt gotowego napoju uzyskać można przez dokładne przecedzenie gotowej mieszanki przez gęstą gazę. Najszybszym sposobem jest oczywiście zakupić gotowe mleko sojowe.
Jak urozmaicić smak napoju sojowego?
W ten sposób można stworzyć własnoręcznie najprostszą wersję mleka sojowego, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby je urozmaicić według uznania. Podstawową wersję można dosłodzić mniej zdrowym cukrem, lub zdrowszymi alternatywami jak syrop z agawy, lub klonu. Zmianę smaku uzyskać można również poprzez dodanie do napoju np. kakaa, lub laski wanilii, ewentualnie ich naturalnych aromatów. Mleko sojowe w podstawowej wersji jest smacznym i zdrowym napojem, ale będzie też doskonałą bazą do kulinarnych eksperymentów, wedle własnego uznania.